nedjelja, 24. studenoga 2019.

282. dan. Zašto volim hitnu na KBC Sveti Duh


KBC Sveti Duh moja je najmilija bolnica (ako uopće postoji nešto takvo). Ne zbog izgleda, dapače, njena „nadoštukavana“ zgrada i mračni hodnici ne ulijevaju veselje u žile. Međutim, bolnica mi je razmjerno blizu, i u njoj sam dosad uspio riješiti svaki zdravstveni problem koji je zahtijevao bolničko liječenje. Uvijek sam imao sreće i s dobrim liječnicima kojih u toj bolnici ne manjka. Tako da se u KBC Sveti Duh osjećam prilično sigurno jer znam da neću otići neobavljena posla.
Otkako sam bolestan, pri pojavi bilo kakve tegobe idem na Hitnu pomoć u KBC Sveti Duh. S mojom dijagnozom uvijek me odmah prime i brzo riješe temeljnu obradu. Jedino na nalaze treba ponekad čekati više sati, što zna biti dosta zamorno (moj je rekord iznosio ravno 6 sati, ovakav s karcinomom). Međutim, istog dana imamo sve nalaze s očitanjima, i odmah možemo nešto početi poduzimati ako zatreba. Osobito ako se to dogodi u petak navečer ili u subotu.
Čekaonica je tipična „svetoduška“: mračna, s neudobnim sjedalima, klima uređajima koji ljudima pušu na glave i beskrajnim čekanjem. Imaju, doduše, aparate s hladnim i toplim napitcima, što je dobro. Za sjedenje na onim sjedalicama doista treba samozatajnosti i debela strpljenja. Međutim, osoblje odaje sasvim drukčiji dojam. Brzi, profesionalni, odmah spremni na pomoć pacijentu. Poznajem već tamo dosta liječnika s interne, tako da sam u Hitnoj skoro kao doma.
Svašta se u Hitnoj dogodi kada to čovjek ne očekuje. Sjedili smo jednom tako sa suprugom u toj čekaonici i čekali nalaze. Komentirali smo to što se tu vidi kao i visok profesionalizam osoblja, i složili se da bi medicinske sestre i liječnike trebalo platiti dvostruko u odnosu na ono što dobivaju sada. Učitelj u školi može pogriješiti i ponešto djecu pogrešno naučiti, ali zbog toga nitko neće umrijeti. U medicini je posve drukčije, tu je posljedica pogreške vrlo često smrt.
Uglavnom, svi su radili svoj posao. Odjednom: bum, tras, tres…razletjeli se liječnici i sestre prema sobi za reanimaciju. Odmah se osjetilo ozračje opće uzbune, i sve ostale aktivnosti kao da su se zaustavile. Reanimacija je trajala neko vrijeme. Ne znam kako je završila, liječnici ni sestre ništa nisu komentirali. Vrlo stresna stvar. Međutim, nitko od liječnika ni sestara nije niti zavrtio glavom u znak da mu išta u svemu tome ne odgovara.
Jedna od posljedica te krizne situacije je bila ta da je kasnilo očitanje naših nalaza, te smo na Hitnoj proveli sat vremena dulje. Ali, nema veze.
S KBC Sveti Duh imam još zanimljivih doživljaja. 2008. godine ležao sam na neurologiji zbog subduralnog hematoma. Malo po malo to su liječnici suzbijali, te sam se nakon nekih tjedan dana osjetih sposobnim šetati po bolnici. Šetah tako i šetah, i primijetih bolničku kapelicu. Uđem unutra, prekrižih se, kadli ono u kutu velika elektronička klavijatura. To valja iskušati, ne smijem griješiti dušu da ne probam.
Uključih tako klavijaturu i krene svirka, baš mi je bio gušt. Odjednom su u kapelicu ušla dvojica muškaraca i počela se moliti. Nisam znao tko su, pa sam za svaki slučaj maksimalno utišao klavijaturu. Nakon nekog vremena prišao mi je jedan od njih i upitao: „Jeste li naš pacijent, ležite li na kakvom odjelu?“
„Da, zovem se tako i tako, ležim na neurologiji. Nije bilo nikoga da ga pitam smijem li svirati ili ne, pa sam se osmjelio.“
„Samo nastavite svirati, tko svira, dvostruko moli. Ja sam Mladen Bušić, ravnatelj bolnice.“
O! To je doista bilo iznenađenje!  Ostadoh tako neko vrijeme svirati, a kad me umorilo, odoh u sobu.

Nema komentara: