Želimo ograničiti moć duhovnih vođa
Pitanje autoriteta vođe je temeljno za prosudbu pojedinih religijskih zajednica koje se uvriježeno naziva sektama.[4] Rachel Lichtenstein (*1979), voditeljica Izraelskog centra za žrtve sekti, u razgovoru izjavljuje da je potrebno odrediti tvrdi li vođa vjerske skupine da jedino on posjeduje i navješćuje istinu. Opširnije informacije o radu Centra moguće je pronaći na njegovoj web stranici http://www.infokatot.com.
Možete li za početak predstaviti organizaciju kojoj ste na čelu?
Rachel Lichtenstein |
Centar za žrtve sekti djeluje u Izraelu od 2006. godine s ciljem upoznavanja javnosti o području štetnih skupina i pomoći žrtvama sekti i njihovim obiteljima. Pruža im potporu koja obuhvaća terapeutsku i pravnu pomoć ovisno o tome u kojoj im je mjeri potrebna. Centar pruža javnosti informacije o porobljivačkim sektama putem odgoja i pojašnjavanja, organizira seminare i predavanja o toj temi za studente, terapeute, istraživače i široku javnost. Neprestano komunicira sa elektroničkim i tradicionalnim sredstvima javnoga priopćavanja i objavljuje informacije o sektama i njihovim prekršajima (nepravosti) u izraelskim medijima-radiju, televiziji i časopisima. Centar ima svoju web i facebook stranicu na kojima je moguće pronaći mnogo podrobnih informacija o vjerskim skupinama koja imaju obilježja sekti.
Tko financira vašu djelatnost? Dobivate li sredstva prema projektima ili imate državnu potporu?
Prije svega moram reći da veliku većinu naših aktivnosti provode volonteri posve besplatno. Stručne i redovite aktivnosti financiraju pak privatni donatori i razne zaklade iz Izraela i inozemstva, a dobivamo i malu pomoć države. Izraelska vlada tek je tijekom posljednjih triju godina shvatila da doista postoji problem koji se zove „sekte“. A tek je 2013. godine odlučila usmjeriti dio proračunskih sredstava za pomoć u tome području. Postoje li kakve izvorne izraelske sekte?
U Izraelu postoje sekte koje su pristigle iz inozemstva, ali većina naših skupina takvoga tipa je „Made in Israel“, iako su zasnovane na nekom već prije poznatom naučavanju, doktrini ili ideologiji. Ljudi dolaze u sekte tražeći nekakav duhovni put, kojeg im voditelj predstavlja kao Hare Krišna, budizam, hinduizam, kršćanstvo ili judaizam. Međutim, čim vjernik uroni dublje u sektu, obično se pojavi devijacija odn. otklon od izvornog puta i vjere, i to tada kada voditelj počne koristiti psihološke manipulacije kako bi u vjernika izazvao ovisnost i porobio ga. Postoje li kakve specifičnosti u izraelskim sektama?
U Izraelu djeluje oko 80 raznih sekti s desecima tisuća članova. Članovi doživljavaju iskorištavanja, i to duševna, tjelesna, ekonomska, pa ponekad i spolna. Voditelji sekti programski iskorištavaju članove i manipuliraju raznim psihološkim tehnikama, ali i samim vjerskim naukom, kako bi ovladali članovima i izvukli ih iz njihove prirodne sredine, oslabili ih i porobili. Tijekom posljednjih godina zaslugom i našeg Centra otkriven je i raspušten niz sekti u Izraelu: sekta Goela Ratzona[5], Makom laChalom [Mjesto sanjarenja], sekta HaItaka i poligamna sekta iz Jeruzalema. U Dingiru smo 2014. godine pisali o Goelu Ratzonu. Međutim, nisam siguran da naši čitatelji znaju za ostale sekte koje ste naveli. Možete li nam ih ukratko opisati?
Filozofsku sektu s obrazovnim programom Haltaka vodio je Šaj Abrahamov. Predstavljao se kao obrazovni savjetnik. Razni roditelji dolazili su k njemu po savjete. Da bi savjetovanje bilo uspješno, Abrahamof je zahtijevao da ga upoznaju sa svim članovima obitelji. Tvrdio je da će obrazovanje djece biti uspješno samo ako on pomogne bračnim partnerima, pa i široj obitelji. S vremenom se pokazalo da kontrolira te obitelji koje su postale jako ovisne o njemu. Odlučivao je u svemu umjesto njih, duševno ih je iskorištavao, zahtijevao velike novčane iznose, pa čak se upustio i u tjelesno iskorištavanje. U sklopu svoje savjetodavne djelatnosti zahtijevao je da se djecu tjelesno kažnjava, primjerice batinanjem, višesatnim vezivanjem za stolac, izgladnjivanjem, sprječavanjem izvršavanja tjelesnih potreba i slično. Kada se otkrilo da je tjelesno iskorištavao djecu, pokrenule su se državne službe, a izraelska policija je locirala članove skupine i mnoge od njih zajedno s Abrahamofom uhitila. Abrahamof je nakon jednog dana u zatvoru počinio samoubojstvo i tako izbjegao sudski proces. Jeruzalemska poligamna sekta prema strukturi nalikuje sekti Goela Ratzona, ali je okrutnija. Voditelj te sekte, bivši ortodoksni rabin, okupio je oko sebe skupinu hasida[6]i vodio ih svojim putem. I tako se tijekom nekoliko godina oženio sa šestoro žena i imao s njima djecu. Kad se trebao oženiti sedmom ženom, koja je s njime živjela već dvije godine, nešto joj se nije svidjelo i pobjegla je od njega. Kad je bila već tri mjeseca izvan sekte, shvatila je da mora stvar prijaviti. Povezala se sa mnom i rekla mi: „Mislim da sam bila u sekti, želim doći i svjedočiti o tome.“ Sastala sam se s njome za nekoliko sati i već na prvom sastanku doznala da se u toj sekti događaju šokantne stvari-iskorištavanje, batinanje, hladne kupelji, mučenje izgladnjivanjem...Ta sedma žena mi je rekla tek dio stvari, da bi odjednom zastala i rekla mi: „To je komplicirano...sigurno tamo ima iskorištavanja, i zato sam tu, ali treba biti svjestan da se tamo događaju i dobre stvari.“ Poznata nam je ta podvojenost članova sekti, složenost problema i psihološke poteškoće koje doživljavaju oni koji žele napustiti sekte poput ove o kojoj govorim. I tako, korak po korak, pojasnila sam joj da mora podnijeti prijavu policiji unatoč „dobrim stvarima“ na koje misli. „Sedma žena“ prijavila je sve policiji. Zahvaljujući tome započela je tajna i profesionalno vođena policijska istraga koja je dovela do uhićenje voditelja sekte i njegove osude na 26 godina zatvora.
Sekta Makom laChalom raspuštena je bez policijske intervencije. Voditelj sekte, Ofer Bareket, bivši je šaman, i sekta je bila utemeljena na šamanizmu. Njeni članovi napustili su svoja prvobitna prebivališta i svi su živjeli u iznajmljenoj kući i radili za sektu. Unutar sekte postojali su interni „kružoci“ koji su trajali duge sate tijekom noći. Tijekom njih je voditelj zahtijevao od vjernika da ispovijedaju svoje osobne stvari, ponižavao ih je, odlučivao umjesto njih, miješao im se u život, zavađao ih međusobno i tako dalje. Tijekom vremena svi su bili sve ovisniji o voditelju sekte, i na kraju nitko nije mogao ništa napraviti bez njegove privole. Primjerice je za odlaza s djecom na more trebalo dobiti dozvolu od Ofera Bareketa. Mnogo vjerničkih novaca završilo je u njegovim džepovima, a vjernici su prodavali kuće i automobila kako bi sekti priskrbili nova i nova financijska sredstva. Njihova djeca prestajala bi pohađati škole, a gotovo nisu smjela napustiti sektinu kuću i dvorište. Svi su također prekinuli kontakte sa svojim obiteljima i nisu ih smjeli niti posjećivati. Nakon što je naš Centar prikupio mnoštvo materijala o sekti i o okrutnom iskorištavanju njezinih članova, upoznali smo ministarstvo školstva da postoji skupina roditelja koja ne šalje djecu u škole. U Izraelu naime postoji Zakon o obveznom obrazovanju, i svaki roditelj je obvezan slati svoje dijete starije od šest godina u odgovarajuću obrazovnu ustanovu. Materijale smo pružili i sredstvima javnog priopćavanja. Oni su ih objavili. To je izvršilo izniman pritisak na sektu koji je voditelja doveo do odluke da se pokupi i napusti vjernike, nakon što im je rekao: „Tko želi, može ići sa mnom, ali ja ovdje ne mogu više ostati.“ Međutim, vjernici ga nisu slijedili. Ostali su gdje jesu i nastojali shvatiti zašto se sekta raspala. Tijekom nekolikih dana nisu bili u kontaktu s voditeljem, i počeli su se osvješćivati, jedan po jedan, od prvog do posljednjeg. Nakon nekog vremena napustili su sjedište sekte i započeli slobodan i samostalan život.
Vidio sam na vašoj web stranici da dijelite besplatnu literaturu. Kakav najvažniji savjet dajete čitateljima?
Ono što mogu savjetovati ljudima da izbjegnu sekte je-informiranje. Obaviještenost o djelovanju sekti pomaže ljudima prepoznati te skupine odmah na početku. Imamo iskustva s ljudima koji su o svemu tome već nešto znali. Oni su se priključili nekoj sekti, uskoro ustanovili da su upali u destruktivnu skupinu, i nakon nekolikih tjedana je napustili. Vrlo važan znak za prepoznavanje karaktera sekte je prepoznavanje stajališta njenoga voditelja, tvrdi li on da jedini posjeduje i govori istinu. Ukoliko govori da je učitelj najboljeg puta u ideologiji koju naviješta. Ako je tome tako, tada treba biti jako oprezan, ili je čak bolje ustati i otići. Pravi voditelj može vam reći da je religija koju naviješta ona prava, ali također treba reći da postoje i mnogi drugi koji vas mogu voditi u toj ideologiji, da ne ovisi sve o njemu.Postoji li u Izraelu kakav zakon protiv sekti?
U Izraelu ima dosta sekti, ali kao ni drugdje u svijetu ne postoji poseban zakonski okvir koji bi regulirao njihovo djelovanje, pa tako niti mogućnosti da se članovima sekti izravno pomogne. Članovima sekti može se pomoći tek ako se dokaže kriminalna aktivnost sekte, ili ako koji član prijavi njezine aktivnosti policiji. Tada može započeti istraga koja može završiti raspuštanjem sekte kao u slučaju skupine Goela Ratzona. Trenutno u Izraelu ne postoji zakon protiv sekti. Naš Centar između ostaloga nastoji stvoriti lobističku skupinu u parlamentu koja bi nastojala osmisliti i predložiti odgovarajući zakon. Taj bi trebao ograničiti štetne sekte, ali istodobno ne dovesti u pitanje slobodu vjeroispovjesti, bogoslužja te osobnu slobodu. Je li moguće stvoriti ikakav zakon protiv sekti, a da on ne ograniči slobodu vjeroispovjesti?
Možda sam naivna, možda nisam dovoljno istraživala, ali nakon osam godina bavljenja tom problematikom uvjerena sam da može postojati zakon protiv sekti koji neće povrijediti slobodu vjeroispovjesti. Možda se neće zvati Zakon protiv sekti. Možda će to biti nešto neizravno poput Zakona o porobljavanju, kojeg su pokušali koristiti na sudu u slučaju Goela Ratzona. U tom slučaju nisu uspjeli, ali će možda uspjeti drugi put. Optimistična sam i vjerujem da će doista jednom doći dan kad ćemo to doživjeti. Možda mi svi, sve organizacije na svijetu koje se bave sektama, trebamo se povezati i zajedno razmisliti kako stvoriti takav zakon koji neće povrijediti slobodu vjeroispovjesti. Upravo zato što je za svakog od nas važna neka druga religija, moramo zajedno izazvati promjenu u razmišljanju, i shvaćanje da nitko od nas ne želi nanijeti štetu nijednoj drugoj religiji. Međutim, svima nam je stalo da se ograniči moć i utjecaj opasnih duhovnih vođa. Preveo i bilješkama popratio Lucijan Antun.
[1]I.C.V.C. – The Israeli Center for Victims of Cults, http://www.infokatot.com. Centar je član FECRIS-a, Europske federacije centara za istraživanje i informiranje o kultovima i sektama, http://fecris.org/.
[2] v. Jillian SEQUEIRA: Israeli Battle Against The Cults, Lawstreet Media, http://lawstreetmedia.com/issues/world/israels-battle-dismantle-cults-inspiration-rest-world/, 3.8.2016.
[3] Doc. ThDr. Tomáš Novotný (*1952) je bibličar i religionist, diplomirao na Evangeličkom teološkom fakultetu u Pragu. Predaje na katederi filozofije Filozofskoga fakulteta sveučilišta u Ostravi.
[4]pojam „sekte“ koristi se u izvornome tekstu, pa ga zato ovdje ostavljamo u takvom obliku
[5]Goel Ratzon (1950*) bio je vođa poligamne sekte u Tel Avivu, osuđen 2014. godine na 30 godina zatvora zbog porobljavanje, poligamije, silovanja i drugih prijestupa. V. Goel Ratzon, http://he.wikipedia.org/wiki/גואל_רצון
[6]hasidi-ogranak odn. sljedba u judaizmu nastala u Istočnoj Europi u 17.stoljeću
Nema komentara:
Objavi komentar