subota, 28. siječnja 2017.

Nije to baš najbolja ideja

Madeleine Albright
Bivša američka državna tajnica Madeleine Albright privukla je 27. siječnja pozornost javnosti izjavom da je spremna izjasniti se kao muslimanka[1]. Razlog: prosvjedno neslaganje s otvorenim zaziranjem novoga predsjednika Donada Trumpa od muslimanskog svijeta. Na svom je Twitteru Madeleine Albright napisala da Sjedinjene Države moraju ostati otvorene za ljude svih vjera i podrijetla, naglasivši “kako je ime Kipa slobode napisano velikim slovima i dugo vremena je bio orijentir za slobodni ulazak svih ljudi u SAD”.

Ne ulazeći u slobodu bivše državne tajnice da promijeni vjeroispovjest, tek da navedem nekoliko načelnih razloga zašto mislim da u njezinom slučaju konverzija na islam nije najbolja ideja.



Kao prvo, nije uopće jasno što to Albrightova ostavlja za sobom da bi prešla na islam. Navela je da je ona sama podrijetlom Židovka, a da su je u rodnoj Češkoj roditelji potajno krstili kao katolkinju ne bi li je zaštitili od nacista. O svojem krštenju doznala je tek 1987. Dakle, unatoč tome krštenju bivša državna tajnica nije odgojena kao katolkinja niti je ikada odlučila biti katolkinja. U SAD je pristupila Episkopalnoj crkvi (američka varijanta Anglikanske crkve), ali ni po čemu se ne vidi da se s njome previše poistovjetila. Ako već tko odluči konvertirati u drugu religiju, trebao bi ipak biti načistu s time što mu to priječi ostati u onoj u kojoj je bio do sada. Od Albrightove nismo doznali zašto više ne želi biti episkopalka niti zašto se ne bi vratila svojim židovskim korijenima. Odlučiti postati muslimanka tek zbog protesta prema politici sadašnjeg američkog predsjednika ne doima se baš zrelim činom.

Kao drugo, nije uopće jasno ima li Albrightova jasnu predodžbu o islamskoj religiji kojoj želi pristupiti. Određene simpatije prema islamu izrazila je u jednom interviewu 2006. godine[2] kada je izjavila da se islam može pomiriti s demokratskim uređenjem, jer „neki smatraju da je islam demokratičniji od drugih religija budući da nema hijerarhijsku strukturu niti je potrebna ikakva vrsta svećenstva da vam osobno pojasni što je Bog.“ I to je sve. Može li se Albrightova tek tako poistovjetiti primjerice s izrazito patrijarhalnim islamskim naučavanjem o položaju žena u društvu? Je li spremna aktivno sudjelovati u širenju islama u svijetu? I kako namjerava okajati svoje sudjelovanje u nametanju sankcija muslimanskom Iraku u vrijeme Saddama Huseina, koje su kao posljedicu imale smrt brojne iračke djece?[3] Razmišljajući o tome, palo mi je na um pitanje koje je u nekon TV emisij postavio jedan šerijatski sudac u Nigeriji novinarki koja je kao rođena muslimanka zastupala u razgovoru s njim neke zapadne liberalne vrijednosti. „Kažete da ste rođeni kao muslimanka. No, jeste li odlučili biti muslimanka?“ I to je to: ako je gospođa Albright doista odlučila postati muslimanka, tada mora to doista u potpunosti postati. I prihvatiti cijeli „paket aranžman“ kojeg konverzija na islam donosi, sa svim njegovim ugodnim i neugodnim sastojcima, ukoliko želi da je muslimani ozbiljno shvate. Sve ostalo je neozbiljna poza i pokušaj privlačenja pozornosti javnosti.


[1] https://www.logicno.com/politika/bivsa-americka-drzavna-tajnica-m-albright-zbog-trumpa-prelazim-na-islam.html
[2] http://www.pbs.org/wnet/religionandethics/2006/05/19/may-19-2006-madeleine-albright/1845/
[3] https://psmag.com/the-iraq-sanctions-myth-5b05f6712df5#.e50o7yp5f



1 komentar:

Lucijan Antun kaže...

Eto, prolaze dani i tjedni, a od prijelaza na islam ništa.