Nestorov tekst kojeg ovdje objavljujem potječe iz prijevoda Nenada Kosovića[2]. Prepisao sam ga s ćirilice i obradio kako sam najbolje znao. Moje napomene su u kurzivi, a umjesto riječi „demon“ radije sam koristio izvorni izraz „bjes“, kojim je i staroslavenska religija nazivala zloćudna i demonska duhovna bića, a kasniji ruski crkveni pisci demone i poganske bogove.
Klaudij Lebedjev: Krštenje Kijevljana |
Ljeto 6579 (1071).
Pljačkaše Polovci oko Rostova i Nejatina. Ove iste godine Vseslav istjera Svjatopolka iz Polocka. Ove iste godine Jaropolk pobijedi Vseslava kraj Golotičeska.
Doček solsticija u slavenskom poganstvu |
Bijaše jednom u vrijeme gladi u Rostovskoj oblasti da se pojaviše dvojica vračeva iz Jaroslava govoreći: „Mi znamo tko drži zalihe žita.“ I pođoše uz Volgu, i kamo god bi došli, prozivali bi najuglednije žene govoreći: „Ova sakriva žito, ova med, ova ribu, a ova krzno.“ I zavedeni ljudi dovodiše im sestre, majke i žene. A vračevi, izvodeći prividna čudesa, razrezivali bi ženama leđa i vadili odande žito ili ribe. Tako ubiše mnogo žena i oteše njihova imanja za sebe. I dođoše u bjelojezerski kraj, a pratilo ih je oko trista ljudi. A u to vrijeme dogodi se Janju, sinu Višatinu, da dođe od kneza Svjatoslava prikupljati danak. Bjelojezerci su mu ispripovijedili kako su ta dvojica čarobnjaka pobila već mnogo žena uz rijekeVolgu i Šeksnu, i da dođoše i u njihov kraj. A Janj, raspitavši se čiji su oni podanici, i doznavši da pripadaju njegovome knezu, posla ljude onima koji su pratili vračeve poručivši im: „Predajte mi ovamo obojicu vračeva jer su oni podanici moji i mojega kneza.“ A oni ga ne poslušaše. I pođe Janj tada sam, bez oružja, iako mu njegovi sluge govorahu: „Ne idi tamo bez oružja, osramotit će te.“ On zapovjedi slugama da ponesu oružje, i pođe ih dvanaestorica s njime prema šumi. Pratitelji vračeva stadoše u bojni poredak nasuprot njemu. Pred Janja, koji s bojnom sjekirom krenu na njih, istupiše trojica protivnika, i prišavši mu govorahu: „Vidiš da ideš u smrt, ne idi dalje.“ Jan zapovjedi svojim slugama da ih ubiju, i krenu prema ostalima. A oni se baciše na njega, i jedan zamahne sjekirom, ali ga promaši. A Janj, okrenuvši sjekiru, udari ga ušicom i zapovjedi svojim slugama da ih sasijeku. Protivnici pobjegoše u šumu, i tu ubiše Janjova popa (svećenika).
Tajni sastanak kršćana u poganskome Kijevu (slika Vasilija Perova) |
Evo da i ovo kažemo o izgledu njihovome i njihovim đavolskim poslovima. U ova vremena, ovih istih godina, dogodilo je jednom Novgorođaninu da dođe u grad Čude vraču, moleći ga da mu vrača. A on, po običaju svojemu, započe dozivati bjesove u kuću svoju. A Novgorođanin sjeđaše na pragu te kuće, dok vračar ležaše obamro, a bjes njime bacaše. Vračar pak, ustavši, reče Novgorođaninu: „Bogovi ne smiju doći: imaš nešto na sebi čega se boje.“ A on se sjeti da nosi križ, i izašavši, ostavi križ izvan kuće. A vračar opet poče dozivati bjesove. Bjesovi pak, bacivši ga (u trans), doznaše zbog čega je ovaj Novgorođanin došao. A Novgorođanin ga nakon toga stade ispitivati: „Zašto se boje toga što mi na sebi nosimo križ?“ A vračar reče: „To je znak nebeskog Boga, a njega se naši bogovi boje.“ A Novgorođanin reče: „Kakvi su vaši bogovi, gdje prebivaju?“ A vračar odgovori: „U bezdanima. Likom su crni, krilati, imaju repove; ulaze i do nebesa da vide vaše bogove. Jer vaši su bogovi na nebesima. Ako umre tko od vaših ljudi, toga uznose na nebo; ako li pak tko od naših umre, toga nose našim bogovima u bezdan.“ Tako i jest: griješnici su u Hadu[3], borave tamo čekajući muke vječne, a pravednici u nebeskim staništima smješteni su s anđelima. Takva je ta bjesovska sila, nezin lik i slabost. Zavode ljude tako što im pričaju o viđenjima, koja im se nesavršenima u vjeri javljaju, jednima u snu, drugima u mašti, i tako vračaju naučeni od bjesova. A od svega više bjesovska vračanja bivaju posredstvom žena; jer od davnina đavao ženu zavede, a ona muškarca; zato i u naše dane žene vračaju mnogo činima, i otrovom, i drugim demonskim spletkama. Ali i krivovjerne muškarce zavode bjesovi, kao što je bilo i u prvim vremenima. U vrijeme apostola bio je Šimun mag (vrač), koji vračanjem činjaše da psi govore ljudskim glasom, i sam se preobražavao čas u starca, čas u mladića, čas u nekog drugog, a sve u mašti. Tako činjahu Ananij i Mamvrij[4]: vračanjem činjahu čuda boreći se protiv Mojsija, ali uskoro ne mogoše ništa protiv Mojsija; tako i Kinop tvoraše đavolska posla – kao da po vodi ide, i druga đavolska posla činjaše, bjesom zaveden, na propast sebi i drugima.
Takav čarobnjak pojavio se u Novgorodu u vrijeme kneza Gleba; govoraše pak ljudima pretvarajući se da je Bog; i mnoge zavede, umalo ne čitav grad, govoreći kao „predvidjet ću sve“, i huleći vjeru kršćansku, govoraše kao „prijeći ću po Volhovu pred svima.“ I nasta buna u gradu, i svi mu povjerovaše, i htjedoše pogubiti episkopa (biskupa). A episkop, uzevši križ i odjenuvši rize, ustade i reče: „Tko hoće primiti vjeru vračevu, neka ide za njim, a tko vjeruje u Boga, neka pristupi križu.“ I razdijeliše se na dvoje: knez Gleb i njegova družina pođoše i stadoše uz episkopa, a sav narod pođe za vračem. I nastade među njima velika pobuna. A Gleb, sakrivši bojnu sjekiru ispod odjeće, priđe vraču i upita ga: „Znaš li što će se sutra dogoditi, i danas do navečer?“ A on reče: „Sve znam.“ I reče Gleb: „Znaš li što će danas biti s tobom?“ A vrač odvrati: „Učinit ću velika čudesa!“ I udari ga Gleb sjekirom i raskoli po sredini, a ovaj pade mrtav, a narod se raziđe. Vrač pak pogibe tijelom, a dušu preda bjesovima.“
Izvor: Повеств временных лет, izišlo u zborniku Памятники литературы древней Руси. Начало русскои литературы XI - начало XIII века. Художественнаялитература,
Москва, 1978. Preveo Nenad Kosović, Benkovac, 1980.http://www.scribd.com/doc/264858870/nestorov-ljetopis-pdf#scribd, 25.7.2015.
Na hrvatski preveo i priredio Lucijan Antun dodavši bilješke i prepisavši u latinicu.
[1]Nestor Ljetopisac (1056.-1114.) je bio srednjovjekovni kijevski monah koji je napisao neke od najstarijih staroruskih spisa. Najpoznatije mu je djelo Nestorov ljetopis koji opisuje početke razvoja Kijevske Rus'i. Osim toga napisao je Život svetog Teodozija i Čitanja o kneževima Borisu i Glebu. Iz njegovog je života poznato samo da je 1073. postao monahom u Kijevo-pečerskoj lavri, te da je, zajedno s drugom dvojicom monaha, uspješno ispunio zadatak pronalaska relikvija svetog Teodozija. Pretpostavlja se da je podržavao kneza Svjatopulka II. i njegovo snažnije oslanjanje na skandinavskevladare, te da se protivio bizantskom utjecaju na Kijev. Jezik je njegovih spisa staroslavenski s mnogo rusizama. Etnološkidetalji o raznim skupinama Slavena od osobitog su značenja. Ipak, u njegovo su djelo ušle i mnoge legende, a stil mu je ponekad toliko pjesnički da se misli kako je koristio narodne epove. Isti stil pisanja zadržao se kod ukrajinskog plemstva nakon propasti Kijevske Rus'i u 13. stoljeću. https://hr.wikipedia.org/wiki/Nestor_Ljetopisac
[2] Izvor: Повеств временных лет, izišlo u zborniku Памятники литературы древней Руси. Начало русскои литературы XI - начало XIII века. Художественнаялитература,
Москва, 1978. Preveo Nenad Kosović, Benkovac, 1980.
[3]podzemlju
[4]Janes i Mambres; v. 2 Tim 3:8. Tako su se navodno zvali faraonovi vračevi koji su se neko vrijeme suprotstavljali Mojsiju i Aronu čineći mimonaravna znamenja
Nema komentara:
Objavi komentar